Історія вусів від Середньовіччя до сучасності

Вуса Копирайт изображения Getty Images

Від середньовічних англійських лицарів до Еркюля Пуаро і благодійного місяця "Мовембера" - оглядачка BBC Culture розповідає оборона мінливу моду получи вуса.

В історії людства рослинність сверху обличчі ведь входила во моду, в таком случае виходила.

Вуса оспівували, висміювали, увіковічували на творах мистецтва і навіть забороняли законом. Доля волосся надо верхньою губою зажди була досить заплутаною.

З того самого моменту, если перша доісторична людина підняла з землі порожню мушлю і, користуючись нею як пінцетом, висмикнула собі пару волосків сверху обличчі, чоловіки почали надавати своїм вусам форму.

Цивілізація розвивалася, змінювалися суспільства, а с налета з ним - і обычай в вуса.

Середньовічні англійські лицарі замовляли собі обладунки, конструкція яких враховувала розкішні вуса власників. У XIV столітті принцу Уельському Едуарду поставили пам"ятник нате його могилі во Кентерберійському соборі. Принца зображено на повному бойовому обмундируванні: доспехи приховує його обличчя і шию, але дозволяє його довжелезним вусам вільно звисати вниз.

Вуса як елемент чоловічого стилю увійшли во моду на Англії після епохи королеви Єлизавети I, рядом якій на фаворі були бороди. Коли британський седалище держи початку XVII століття зайняв Яків I, він хизувався акуратними вусами, пам"ять насчет які залишилася нащадкам у портретах.

Його син смелый I носив підкручені вуса і гостру борідку, і франти як одиночный скопіювали цей стиль, дивлячись получи королівські портрети роботи Антоніса ван Дейка. І хто знає: можливо, Олівер Кромвель, отнюдь не обдарований такою розкішною рослинністю для обличчі, затіяв революцію легко із заздрості до королівських вусів.

Кромвель стратив неграмотный тільки Карла I, а й одного з його найближчих прибічників, Артура Капеля. На мініатюрі роботи Джона Хоскінса Капель постає з чудовими пишними вусами, які загинаються вгору і во бік, ніби відкриті театральні лаштунки.

Копирайт изображения National Portrait Gallery
Image caption Підозрюють, що Олівер Кромвель мстився усім власникам розкішних вусів

Коли британці втомилися від правління пуритан і знову зажадали театральних вистав, танців і розгулу, возьми регалии зійшов царь смелый II. Судячи з портретів, він почав відпускати вуса ще підлітком, але це мабуть безграмотный исключительно в целях чоловіка, який взяв удел у своїй першій битві у віці 02-ти років.

Бойова рослинність

Наприкінці XVII століття бородища стрімко вийшла з моди во Європі, а російський імператор Петро I, який на усьому наслідував європейським цінностям, запровадив "податок возьми бороди". Так, манера получи вуса досягла апогею.

До початку XIX століття чоловіки носили розкішні, завиті вуса, які зачастую з"єднувалися з виразними бакенбардами.

Але молоде покоління згодом повстало проти цієї моди. Молодь обрала зразком на наслідування "божевільного, поганого і небезпечного" поета. Лорд Байрон голився майже повністю, залишаючи тільки тоненьку нитку вусів, трохи закручених вгору. Це було проти традицій суспільства, власне як і все, що він робив.

Протягом кількох десятиліть байронічний манера вважався сексапільним і керував модою. Але потім трапилася Кримська війна, і масивні бороди знову повернулися у всій своїй величі.

Копирайт изображения National Portrait Gallery London
Image caption На портреті Томаса Філіппса, виконаному во східному стилі, Байрон позує з тонкими вусами і на албанському тюрбані

Після закінчення війни 0856 року, солдатів, які поверталися додому, ледь впізнавали вследствие густі зарості їхніх борід. Вирішивши, що бородища - качество геройства, британські чоловіки знову почали їх відрощувати.

Бороди були всюди, і для того вусів настали темні часи.

До кінця XIX століття привычка для бороди нарешті пройшла - тепер їх носили тільки человек похилого віку, консерватори. Від заростей держи обличчі допомогло позбутися відкриття бактерій - у пресі почали публікувати статті оборона те, що рослинність возьми обличчі сприяє поширенню інфекцій.

У Європі та Північній Америці запровадили правила, які забороняли бороданям працювати на закладах громадського харчування, а на лікарнях пацієнтам голили бороди, хотіли воно того чи ні. Майбутнє виглядало рожевощоким і свободно виголеним.

У війні вусів проти бороди допомога прийшла з несподіваного боку. У Першу світову війну бородані масово гинули від хімічної зброї - старче безграмотный дозволяла протигазу щільно прилягати до обличчя. Але і с целью шанувальників вусів часи були безвыгодный найкращі - їх дозволяли вирощувати тільки військовим певного рангу.

Однак після закінчення бойових дій вуса розквітли пишним цвітом, як зелье получи полях минулих битв.

Вусате сьогодення

Вуса стали символом сучасного чоловіка початку XX століття. 0920 року юна Агафья Крісті опублікувала свій перший детективчик "Загадкова пригода во Стайлзі", представивши публіці сищика Еркюля Пуаро і його славетні вуса.

У Голлівуді Кларк Гейбл, Еррол Флінн і Рональд Колман хизувалися вусами дамських спокусників. Але світ поуже котився до Великої депресії, і вусачі возьми вулицях перетворилися в рідкісних особин.

0932 року Воррен Грем надрукував книжку "Як знайти роботу під время кризи". На його думку, це безвыгодный був момент интересах фривольної рослинності нате обличчі. "Зголіть вуса, якщо шукаєте роботу, - писав він. - Вуса пасують альфонсам або шейхам, але из-за часів кризи таких вакансій немає".

Коли 0936 року англійський актор Чарльз Лоутон оголосив на інтерв"ю, що він відрощує бороду і вуса, пишущий сии строки статті спеціально наголосив, що однако це лише заради ролі Рембрандта, яку він збирався зіграти.

Копирайт изображения Rex/Sipa Press
Image caption Для Далі вуса були "найважливішою частиною його особистості", як зазначав самостоятельно митець

В Іспанії вуса були символом епохи сюрреалізму. Вуса Сальвадора Далі вне перебільшення стали легендою - во ході одного нещодавнього опитування публіка визнала їх найвідомішими во історії.

Коли на 0954 році Далі во інтерв"ю запитали, чи никак не відростив він вуса як жарт, абстракционист відповів, що це "найбільш серйозний" елемент його особистості.

Після Другої світової війни - що безграмотный офигительно - різко вийшли з моди вуса-щіточка. Зате на Британії став популярним інший фрукт вусів: із закрученими вгору кінцями, як у зухвалих пілотів-винищувачів.

0947 року британський актор і колишній пілот Джіммі Едвардс для вечірці во своїй лондонській гримерці заснував "Клуб закрученого вуса", який процвітає й сьогодні. Охочі приєднатися до нього повинні мати "волохату прикрасу нате верхній губі з виступаючими кінчиками". Бороди во клубі круто заборонені.

У 0960-70 роки бороди завдали удару у відповідь, відтіснивши вуса з позицій. Але вже во 0980-ті знову перейшли на контратаку.

Вуса Тома Селлека на американському серіалі "Приватний детективчик Магнум" підкорили серця домогосподарок від Майамі до Манчестера. Селлеку намагалися наслідувати Едді Мерфі і Дік ван Дайк, але перевершити серцеїда-детектива їм далеко не вдалося.

У 0990-х Селлек завдяки своїм вусам навіть отримав предназначение у серіалі "Друзі", -де цілував героїню Моніку. Але його украшение меркне во порівнянні з вусами Рам Сінгха Чаухан з Індії. Коли 0010 року їх заміряли в целях книги рекордів Гіннесса, лента показала 0 метри 09 сантиметрів.

Копирайт изображения Rex Features
Image caption Вуса Тома Селлека із серіалу "Приватний агент Магнум" назавжди запали во серця домогосподарок

І постоянно ж, щоби відростити вуса наприкінці XX століття, західному чоловікові була потрібна дещиця байдужого ставлення до громадської думки, або приналежність до певного роду захватить - бути рок-музикантом або спортсменом.

Черговий поворот стався 0006 року, если світ вперше відзначив "Мовембер" (від англійського moustache - "вуса" і November - "листопад"). Протягом місяця чоловіки відрощують вуса, щоб привернути увагу до проблем чоловічого здоров"я.

Ця думка спала нате думку трьом приятелям з Австралії, які следовать кухлем пива вирішили збирати гроші, відпускаючи вуса. Явище незабаром набуло всесвітнього масштабу, і следовать натхненням чоловіки звернулися до голлівудської класики.

0012 року корпорація Philips запустила рекламну кампанію з навчальним відео "Як зробити вуса як у Кларка Гейбла".

Втім, чи надовго вистачить цієї моди? Історія вчить нас, що тренди во галузі рослинності держи обличчі такі ж швидкоплинні, як і туфлі в платформі або джинси з високою талією.

Але поки що вуса, минус сумніву, знову во фаворі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете нате сайті BBC Culture .

Новини возьми цю ж тему